Compare Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.4 |
Range and Efficiency
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 221 mi |
| Range (GCC) | 188 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 49 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 46 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 24.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.09 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.5 |
Charging
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 5.4 |
Performance
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 85 kW |
| Motor Power (hp) | 114 hp |
| Motor Torque | 108 lb-ft |
| 0-60 mph | 10.2 s |
| Top Speed | 93 mph |
| Performance Score | 2.3 |
Dimensions
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Length | 150.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 63.4 in |
| Height | 62 in |
| Wheelbase | 101.6 in |
Cargo and Towing
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3196 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 9.9 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 12.4 ft3 |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |