Compare Hyundai Kona Electric Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Hyundai Kona Electric Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2018-2019 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Czech Republic, India, South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €19250 |
| GCC Score | 5.7 |
Range and Efficiency
| Property | Hyundai Kona Electric Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 449 km |
| Range (GCC) | 382 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 67.5 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.97 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.9 |
Charging
| Property | Hyundai Kona Electric Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.2 kW |
| Max Charging Power (DC) | 77 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4.5 |
Performance
| Property | Hyundai Kona Electric Long Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 395 Nm |
| 0-100 km/h | 7.6 s |
| Top Speed | 167 km/h |
| Performance Score | 3.8 |
Dimensions
| Property | Hyundai Kona Electric Long Range |
|---|---|
| Length | 4180 mm |
| Width (with Mirrors) | 2070 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1800 mm |
| Height | 1570 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
Cargo and Towing
| Property | Hyundai Kona Electric Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1760 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 332 l |
| Cargo Volume (Max) | 1114 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.3 |