Compare Jaguar I-Pace EV400
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Years of Production | 2020-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Austria |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €92400 |
| Price Europe (Used) | €35990 |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Range (EPA) | 396 km |
| Range (WLTP) | 470 km |
| Range (GCC) | 381 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 90 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 84.7 kWh |
| Efficiency per 100 km | 22.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.5 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.2 |
Charging
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.9 |
Performance
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 294 kW |
| Motor Power (hp) | 394 hp |
| Motor Torque | 696 Nm |
| 0-100 km/h | 4.8 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Performance Score | 5.8 |
Dimensions
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Length | 4682 mm |
| Width (with Mirrors) | 2139 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1895 mm |
| Height | 1566 mm |
| Wheelbase | 2990 mm |
Cargo and Towing
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2208 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 505 l |
| Cargo Volume (Max) | 1163 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 27 l |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.6 |