Compare Jaguar I-Pace EV400
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Years of Production | 2020-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Austria |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (Used) | $23999 |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Range (EPA) | 246 mi |
| Range (WLTP) | 292 mi |
| Range (GCC) | 237 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 90 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 84.7 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 35.7 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.8 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.2 |
Charging
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 9.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 5.9 |
Performance
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 294 kW |
| Motor Power (hp) | 394 hp |
| Motor Torque | 513 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.5 s |
| Top Speed | 124 mph |
| Performance Score | 5.8 |
Dimensions
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Length | 184.3 in |
| Width (with Mirrors) | 84.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.6 in |
| Height | 61.7 in |
| Wheelbase | 117.7 in |
Cargo and Towing
| Property | Jaguar I-Pace EV400 |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4784 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 25.3 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 51 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1 ft3 |
| Towing Capacity | 1653 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.6 |