Compare Kia EV9 Long Range AWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | South Korea, USA |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €76490 |
| Price Europe (Used) | €69990 |
| GCC Score | 7.3 |
Range and Efficiency
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 455 km |
| Range (WLTP) | 512 km |
| Range (GCC) | 441 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 99.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 96 kWh |
| Efficiency per 100 km | 21.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.59 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.1 |
Charging
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 10.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 210 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 7.9 |
Performance
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 283 kW |
| Motor Power (hp) | 380 hp |
| Motor Torque | 600 Nm |
| 0-100 km/h | 6 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Performance Score | 5.4 |
Dimensions
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Length | 5010 mm |
| Width (with Mirrors) | 2300 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1980 mm |
| Height | 1755 mm |
| Wheelbase | 3100 mm |
Cargo and Towing
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 6, 7 |
| Curb Weight | 2664 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 333 l |
| Cargo Volume (Max) | 2393 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 52 l |
| Towing Capacity | 2500 kg |
| Cargo and Towing Score | 9 |