Compare Kia EV9 Long Range AWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | South Korea, USA |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $63900 |
| Price USA (Used) | $43995 |
| GCC Score | 7.3 |
Range and Efficiency
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 283 mi |
| Range (WLTP) | 318 mi |
| Range (GCC) | 274 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 99.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 96 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 35 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.85 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.1 |
Charging
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 10.9 kW |
| Max Charging Power (DC) | 210 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7.9 |
Performance
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 283 kW |
| Motor Power (hp) | 380 hp |
| Motor Torque | 443 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.7 s |
| Top Speed | 124 mph |
| Performance Score | 5.4 |
Dimensions
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Length | 197.2 in |
| Width (with Mirrors) | 90.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 77.9 in |
| Height | 69.1 in |
| Wheelbase | 122 in |
Cargo and Towing
| Property | Kia EV9 Long Range AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 6, 7 |
| Curb Weight | 5688 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 20.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 84.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.8 ft3 |
| Towing Capacity | 3500 lb |
| Cargo and Towing Score | 9 |