Compare Leapmotor C10 Electric
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €36400 |
| Price Europe (Used) | €35950 |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Range (WLTP) | 420 km |
| Range (GCC) | 357 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 69.9 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 66 kWh |
| Efficiency per 100 km | 18.5 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.41 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6 |
Charging
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 84 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4.2 |
Performance
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 320 Nm |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| Top Speed | 170 km/h |
| Performance Score | 3.7 |
Dimensions
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Length | 4739 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1900 mm |
| Height | 1680 mm |
| Wheelbase | 2825 mm |
Cargo and Towing
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1980 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 435 l |
| Cargo Volume (Max) | 1410 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.1 |