Compare Leapmotor C10 Electric
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Range (WLTP) | 261 mi |
| Range (GCC) | 222 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 69.9 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 66 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 29.7 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.36 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6 |
Charging
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 84 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4.2 |
Performance
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 236 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.2 s |
| Top Speed | 105 mph |
| Performance Score | 3.7 |
Dimensions
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Length | 186.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.8 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Leapmotor C10 Electric |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4365 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 15.4 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 49.8 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1653 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.1 |