Compare Lexus RZ 450e
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Japan |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €68000 |
| Price Europe (Used) | €49890 |
| GCC Score | 6 |
Range and Efficiency
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Range (EPA) | 354 km |
| Range (WLTP) | 440 km |
| Range (GCC) | 358 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 71.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.59 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5 |
Performance
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 230 kW |
| Motor Power (hp) | 308 hp |
| Motor Torque | 435 Nm |
| 0-100 km/h | 5.3 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 4.5 |
Dimensions
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Length | 4805 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1895 mm |
| Height | 1635 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
Cargo and Towing
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2070 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 522 l |
| Cargo Volume (Max) | 1451 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.1 |