Compare Lexus RZ 450e
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Japan |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $59850 |
| Price USA (Used) | $30000 |
| GCC Score | 6 |
Range and Efficiency
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Range (EPA) | 220 mi |
| Range (WLTP) | 273 mi |
| Range (GCC) | 222 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 71.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 28.8 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.47 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 5 |
Performance
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 230 kW |
| Motor Power (hp) | 308 hp |
| Motor Torque | 321 lb-ft |
| 0-60 mph | 5 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 4.5 |
Dimensions
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Length | 189.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.6 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Lexus RZ 450e |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4564 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 34.1 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 51.2 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1653 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.1 |