Compare Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon)
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €145990 |
| Price Europe (Used) | €149990 |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Range (WLTP) | 485 km |
| Range (GCC) | 402 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 102 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 100 kWh |
| Efficiency per 100 km | 24.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.02 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 4.6 |
Charging
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 350 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 9.9 |
Performance
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 675 kW |
| Motor Power (hp) | 905 hp |
| Motor Torque | 985 Nm |
| 0-100 km/h | 2.8 s |
| Top Speed | 256 km/h |
| Performance Score | 7.9 |
Dimensions
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Length | 5139 mm |
| Width (with Mirrors) | 2241 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 2005 mm |
| Height | 1464 mm |
| Wheelbase | 3069 mm |
Cargo and Towing
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2650 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 509 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 45 l |
| Cargo and Towing Score | 5.5 |