Compare Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon)
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $120000 |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Range (WLTP) | 301 mi |
| Range (GCC) | 250 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 102 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 100 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 40 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.5 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 4.6 |
Charging
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 350 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 9.9 |
Performance
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 675 kW |
| Motor Power (hp) | 905 hp |
| Motor Torque | 726 lb-ft |
| 0-60 mph | 2.7 s |
| Top Speed | 159 mph |
| Performance Score | 7.9 |
Dimensions
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Length | 202.3 in |
| Width (with Mirrors) | 88.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 78.9 in |
| Height | 57.6 in |
| Wheelbase | 120.8 in |
Cargo and Towing
| Property | Lotus Emeya R (900 Sport/Sport Carbon) |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5842 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 18 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.6 ft3 |
| Cargo and Towing Score | 5.5 |