Compare Mazda 6e Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €50000 |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 552 km |
| Range (GCC) | 469 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 80 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 75 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.25 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.2 |
Charging
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 95 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.1 |
Performance
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 180 kW |
| Motor Power (hp) | 241 hp |
| Motor Torque | 320 Nm |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| Top Speed | 175 km/h |
| Performance Score | 3.8 |
Dimensions
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Length | 4921 mm |
| Width (with Mirrors) | 2156 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1890 mm |
| Height | 1491 mm |
| Wheelbase | 2895 mm |
Cargo and Towing
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1953 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 330 l |
| Cargo Volume (Max) | 1074 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 70 l |
| Towing Capacity | 1500 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.7 |