Compare Mazda 6e Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 343 mi |
| Range (GCC) | 291 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 80 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 75 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.8 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.88 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.2 |
Charging
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 95 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.1 |
Performance
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 180 kW |
| Motor Power (hp) | 241 hp |
| Motor Torque | 236 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.5 s |
| Top Speed | 109 mph |
| Performance Score | 3.8 |
Dimensions
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Length | 193.7 in |
| Width (with Mirrors) | 84.9 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.4 in |
| Height | 58.7 in |
| Wheelbase | 114 in |
Cargo and Towing
| Property | Mazda 6e Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4306 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 11.7 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 37.9 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 2.5 ft3 |
| Towing Capacity | 3307 lb |
| Cargo and Towing Score | 5.7 |