Compare Mercedes EQV 250 Long
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Spain |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €58488 |
| Price Europe (Used) | €48850 |
| GCC Score | 5.2 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Range (WLTP) | 236 km |
| Range (GCC) | 196 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 66 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 60 kWh |
| Efficiency per 100 km | 30.6 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 3.27 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 1.7 |
Charging
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 80 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.7 |
Performance
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 365 Nm |
| 0-100 km/h | 12 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3 |
Dimensions
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Length | 5140 mm |
| Width (with Mirrors) | 2249 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1928 mm |
| Height | 1910 mm |
| Wheelbase | 3200 mm |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Number of Seats | 7 |
| Curb Weight | 2594 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 1030 l |
| Cargo Volume (Max) | 4630 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 8.7 |