Compare Mercedes EQV 250 Long
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Spain |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.2 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Range (WLTP) | 147 mi |
| Range (GCC) | 122 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 66 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 60 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 49.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.03 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 1.7 |
Charging
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 80 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.7 |
Performance
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 269 lb-ft |
| 0-60 mph | 11.5 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3 |
Dimensions
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Length | 202.4 in |
| Width (with Mirrors) | 88.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 75.9 in |
| Height | 75.2 in |
| Wheelbase | 126 in |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes EQV 250 Long |
|---|---|
| Number of Seats | 7 |
| Curb Weight | 5719 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 36.4 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 163.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 8.7 |