Compare MG Cyberster Trophy Single Motor
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Roadster |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €65000 |
| GCC Score | 5.7 |
Range and Efficiency
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Range (WLTP) | 509 km |
| Range (GCC) | 433 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 77 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 74.4 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.82 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.4 |
Charging
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 144 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.3 |
Performance
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 250 kW |
| Motor Power (hp) | 335 hp |
| Motor Torque | 475 Nm |
| 0-100 km/h | 5 s |
| Top Speed | 195 km/h |
| Performance Score | 5.1 |
Dimensions
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Length | 4535 mm |
| Width (with Mirrors) | 2110 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1913 mm |
| Height | 1329 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
Cargo and Towing
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Number of Seats | 2 |
| Curb Weight | 1900 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 249 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3 |