Compare MG Cyberster Trophy Single Motor
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Roadster |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.7 |
Range and Efficiency
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Range (WLTP) | 316 mi |
| Range (GCC) | 269 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 77 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 74.4 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.7 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.62 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.4 |
Charging
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 144 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.3 |
Performance
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 250 kW |
| Motor Power (hp) | 335 hp |
| Motor Torque | 350 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.8 s |
| Top Speed | 121 mph |
| Performance Score | 5.1 |
Dimensions
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Length | 178.5 in |
| Width (with Mirrors) | 83.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 75.3 in |
| Height | 52.3 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
Cargo and Towing
| Property | MG Cyberster Trophy Single Motor |
|---|---|
| Number of Seats | 2 |
| Curb Weight | 4188 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 8.8 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3 |