Compare MG IM5 Performance
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG IM5 Performance |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €55900 |
| GCC Score | 7.5 |
Range and Efficiency
| Property | MG IM5 Performance |
|---|---|
| Range (WLTP) | 575 km |
| Range (GCC) | 489 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 96.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 19.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.07 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.3 |
Charging
| Property | MG IM5 Performance |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 369 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 8.6 |
Performance
| Property | MG IM5 Performance |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 553 kW |
| Motor Power (hp) | 742 hp |
| Motor Torque | 802 Nm |
| 0-100 km/h | 3.2 s |
| Top Speed | 270 km/h |
| Performance Score | 7.6 |
Dimensions
| Property | MG IM5 Performance |
|---|---|
| Length | 4931 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1960 mm |
| Height | 1474 mm |
| Wheelbase | 2950 mm |
Cargo and Towing
| Property | MG IM5 Performance |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2298 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 457 l |
| Cargo Volume (Max) | 1290 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 18 l |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.2 |