Compare Nissan Ariya 63 kWh FWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Years of Production | 2021-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Japan, China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €43490 |
| Price Europe (Used) | €30990 |
| GCC Score | 5.6 |
Range and Efficiency
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 348 km |
| Range (WLTP) | 404 km |
| Range (GCC) | 332 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 66 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 63 kWh |
| Efficiency per 100 km | 19 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.27 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.6 |
Charging
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.4 kW |
| Max Charging Power (DC) | 130 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4.7 |
Performance
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 300 Nm |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Length | 4595 mm |
| Width (with Mirrors) | 2172 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1850 mm |
| Height | 1660 mm |
| Wheelbase | 2775 mm |
Cargo and Towing
| Property | Nissan Ariya 63 kWh FWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1980 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 466 l |
| Cargo Volume (Max) | 1350 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.8 |