Compare Peugeot Partner Tepee Electric
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Peugeot Partner Tepee Electric |
|---|---|
| Years of Production | 2017-2020 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | UK |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €12990 |
| GCC Score | 4.5 |
Range and Efficiency
| Property | Peugeot Partner Tepee Electric |
|---|---|
| Range (WLTP) | 106 km |
| Range (GCC) | 109 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 22.5 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 20.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 18.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.32 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 4.1 |
Charging
| Property | Peugeot Partner Tepee Electric |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 3.7 kW |
| Max Charging Power (DC) | 40 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CHAdeMO |
| Charging Score | 3.1 |
Performance
| Property | Peugeot Partner Tepee Electric |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 49 kW |
| Motor Power (hp) | 66 hp |
| Motor Torque | 200 Nm |
| 0-100 km/h | 19.5 s |
| Top Speed | 110 km/h |
| Performance Score | 1.2 |
Dimensions
| Property | Peugeot Partner Tepee Electric |
|---|---|
| Length | 4380 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1857 mm |
| Height | 1822 mm |
| Wheelbase | 2728 mm |
Cargo and Towing
| Property | Peugeot Partner Tepee Electric |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1679 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 544 l |
| Cargo Volume (Max) | 2400 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 7.1 |