Compare Polestar 2 Long Range Single Motor
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Polestar 2 Long Range Single Motor |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €49975 |
| Price Europe (Used) | €43990 |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | Polestar 2 Long Range Single Motor |
|---|---|
| Range (EPA) | 515 km |
| Range (WLTP) | 659 km |
| Range (GCC) | 533 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 79 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.75 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 9.4 |
Charging
| Property | Polestar 2 Long Range Single Motor |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 205 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.8 |
Performance
| Property | Polestar 2 Long Range Single Motor |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 220 kW |
| Motor Power (hp) | 295 hp |
| Motor Torque | 490 Nm |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| Top Speed | 205 km/h |
| Performance Score | 4.9 |
Dimensions
| Property | Polestar 2 Long Range Single Motor |
|---|---|
| Length | 4606 mm |
| Width (with Mirrors) | 1985 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1859 mm |
| Height | 1479 mm |
| Wheelbase | 2735 mm |
Cargo and Towing
| Property | Polestar 2 Long Range Single Motor |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2000 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 407 l |
| Cargo Volume (Max) | 1097 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 33 l |
| Towing Capacity | 1500 kg |
| Cargo and Towing Score | 5 |