Compare Polestar 4 Long Range Dual Motor
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €65900 |
| GCC Score | 7.3 |
Range and Efficiency
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Range (EPA) | 438 km |
| Range (WLTP) | 580 km |
| Range (GCC) | 455 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 94 kWh |
| Efficiency per 100 km | 20.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.84 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.6 |
Charging
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 8.5 |
Performance
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 400 kW |
| Motor Power (hp) | 536 hp |
| Motor Torque | 686 Nm |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Performance Score | 6.3 |
Dimensions
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Length | 4840 mm |
| Width (with Mirrors) | 2139 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 2008 mm |
| Height | 1534 mm |
| Wheelbase | 2999 mm |
Cargo and Towing
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2355 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 526 l |
| Cargo Volume (Max) | 1536 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 15 l |
| Towing Capacity | 2000 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.9 |