Compare Polestar 4 Long Range Dual Motor
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $62900 |
| GCC Score | 7.3 |
Range and Efficiency
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Range (EPA) | 272 mi |
| Range (WLTP) | 360 mi |
| Range (GCC) | 283 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 94 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 33.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.01 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.6 |
Charging
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 8.5 |
Performance
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 400 kW |
| Motor Power (hp) | 536 hp |
| Motor Torque | 506 lb-ft |
| 0-60 mph | 3.7 s |
| Top Speed | 124 mph |
| Performance Score | 6.3 |
Dimensions
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Length | 190.6 in |
| Width (with Mirrors) | 84.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 79.1 in |
| Height | 60.4 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
Cargo and Towing
| Property | Polestar 4 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5192 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 18.6 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 54.2 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 0.5 ft3 |
| Towing Capacity | 3500 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.9 |