Compare Renault 5 E-Tech EV52 150hp
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €32900 |
| Price Europe (Used) | €30990 |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Range (WLTP) | 410 km |
| Range (GCC) | 349 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 55 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 52 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.71 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.1 |
Charging
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.5 |
Performance
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 110 kW |
| Motor Power (hp) | 150 hp |
| Motor Torque | 245 Nm |
| 0-100 km/h | 8 s |
| Top Speed | 150 km/h |
| Performance Score | 3 |
Dimensions
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Length | 3922 mm |
| Width (with Mirrors) | 2020 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1808 mm |
| Height | 1498 mm |
| Wheelbase | 2540 mm |
Cargo and Towing
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1524 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 326 l |
| Cargo Volume (Max) | 1106 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 500 kg |
| Cargo and Towing Score | 4.2 |