Compare Renault 5 E-Tech EV52 150hp
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Range (WLTP) | 255 mi |
| Range (GCC) | 217 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 55 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 52 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 24 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.17 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.1 |
Charging
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.5 |
Performance
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 110 kW |
| Motor Power (hp) | 150 hp |
| Motor Torque | 181 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.7 s |
| Top Speed | 93 mph |
| Performance Score | 3 |
Dimensions
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Length | 154.4 in |
| Width (with Mirrors) | 79.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 71.2 in |
| Height | 59 in |
| Wheelbase | 100 in |
Cargo and Towing
| Property | Renault 5 E-Tech EV52 150hp |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3360 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 11.5 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 39.1 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1102 lb |
| Cargo and Towing Score | 4.2 |