Compare Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Years of Production | 2017-2022 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €8890 |
| GCC Score | 5.1 |
Range and Efficiency
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Range (WLTP) | 230 km |
| Range (GCC) | 199 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 33 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 31 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.6 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.42 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.6 |
Charging
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7 kW |
| Max Charging Power (DC) | - Max Charging Power (DC) |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Type 2 (Mennekes) |
| Charging Score | 3.1 |
Performance
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 44 kW |
| Motor Power (hp) | 59 hp |
| Motor Torque | 225 Nm |
| 0-100 km/h | 22.4 s |
| Top Speed | 130 km/h |
| Performance Score | 1.4 |
Dimensions
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Length | 4666 mm |
| Width (with Mirrors) | 2138 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1829 mm |
| Height | 1802 mm |
| Wheelbase | 3081 mm |
Cargo and Towing
| Property | Renault Kangoo Z.E. (E-Tech) 33 Maxi |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1585 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 1300 l |
| Cargo Volume (Max) | 3400 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 322 kg |
| Cargo and Towing Score | 8 |