Compare Renault Megane E-Tech EV60 220hp
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €40900 |
| Price Europe (Used) | €27500 |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Range (WLTP) | 450 km |
| Range (GCC) | 384 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 65 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 60 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.6 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.4 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.3 |
Charging
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 130 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.8 |
Performance
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 300 Nm |
| 0-100 km/h | 7.4 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Length | 4200 mm |
| Width (with Mirrors) | 2055 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1768 mm |
| Height | 1505 mm |
| Wheelbase | 2685 mm |
Cargo and Towing
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1636 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 440 l |
| Cargo Volume (Max) | 1332 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 900 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.4 |