Compare Renault Megane E-Tech EV60 220hp
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Range (WLTP) | 280 mi |
| Range (GCC) | 239 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 65 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 60 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.98 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.3 |
Charging
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 130 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.8 |
Performance
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 221 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.1 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Length | 165.4 in |
| Width (with Mirrors) | 80.9 in |
| Width (w/o Mirrors) | 69.6 in |
| Height | 59.3 in |
| Wheelbase | 105.7 in |
Cargo and Towing
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 220hp |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3607 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 15.5 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 47 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1984 lb |
| Cargo and Towing Score | 5.4 |