Compare Rivian R1T Dual-Motor Standard
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Rivian R1T Dual-Motor Standard |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Pickup |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 7.3 |
Range and Efficiency
| Property | Rivian R1T Dual-Motor Standard |
|---|---|
| Range (EPA) | 435 km |
| Range (GCC) | 413 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 97 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 92.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 22.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.46 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.5 |
Charging
| Property | Rivian R1T Dual-Motor Standard |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7.4 |
Performance
| Property | Rivian R1T Dual-Motor Standard |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 397 kW |
| Motor Power (hp) | 532 hp |
| Motor Torque | 827 Nm |
| 0-100 km/h | 4.7 s |
| Top Speed | 209 km/h |
| Performance Score | 6.5 |
Dimensions
| Property | Rivian R1T Dual-Motor Standard |
|---|---|
| Length | 5514 mm |
| Width (with Mirrors) | 2238 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 2082 mm |
| Height | 1956 mm |
| Wheelbase | 3449 mm |
Cargo and Towing
| Property | Rivian R1T Dual-Motor Standard |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2931 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 821 l |
| Cargo Volume (Max) | 1670 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 314 l |
| Towing Capacity | 3492 kg |
| Cargo and Towing Score | 9.5 |