Compare Sony Vision-S 01 Concept
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | Japan |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5 |
Range and Efficiency
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Range (WLTP) | 400 km |
| Range (GCC) | 340 km |
| Efficiency per 100 km | - Efficiency per 100 km |
| Efficiency per kWh | - Efficiency per kWh |
| Range and Efficiency Score | 4.4 |
Charging
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 3.2 |
Performance
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 400 kW |
| Motor Power (hp) | 536 hp |
| 0-100 km/h | 4.8 s |
| Top Speed | 240 km/h |
| Performance Score | 6.6 |
Dimensions
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Length | 4895 mm |
| Width (with Mirrors) | 1900 mm |
| Height | 1450 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
Cargo and Towing
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 2350 kg |
| Cargo and Towing Score | 4.8 |