Compare Sony Vision-S 01 Concept
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | Japan |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5 |
Range and Efficiency
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Range (WLTP) | 249 mi |
| Range (GCC) | 211 mi |
| Efficiency per 100 mi | - Efficiency per 100 mi |
| Efficiency per kWh | - Efficiency per kWh |
| Range and Efficiency Score | 4.4 |
Charging
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 3.2 |
Performance
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 400 kW |
| Motor Power (hp) | 536 hp |
| 0-60 mph | 4.6 s |
| Top Speed | 150 mph |
| Performance Score | 6.6 |
Dimensions
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Length | 192.7 in |
| Width (with Mirrors) | 74.8 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 119.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Sony Vision-S 01 Concept |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 5180 lb |
| Cargo and Towing Score | 4.8 |