Compare Tesla Model 3 Standard RWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, USA |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 6.4 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 517 km |
| Range (GCC) | 491 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 73 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 69.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 7.06 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 9.1 |
Charging
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.7 kW |
| Max Charging Power (DC) | 225 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 (Tesla) |
| Charging Score | 6 |
Performance
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 235 kW |
| Motor Power (hp) | 315 hp |
| Motor Torque | 450 Nm |
| 0-100 km/h | 6.1 s |
| Top Speed | 201 km/h |
| Performance Score | 4.9 |
Dimensions
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Length | 4720 mm |
| Width (with Mirrors) | 2089 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1849 mm |
| Height | 1440 mm |
| Wheelbase | 2875 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1822 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 594 l |
| Cargo Volume (Max) | 977 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 88 l |
| Towing Capacity | 1000 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |