Compare Tesla Model 3 Standard RWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, USA |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $36990 |
| GCC Score | 6.4 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 321 mi |
| Range (GCC) | 305 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 73 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 69.5 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 22.8 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.39 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 9.1 |
Charging
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.7 kW |
| Max Charging Power (DC) | 225 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 6 |
Performance
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 235 kW |
| Motor Power (hp) | 315 hp |
| Motor Torque | 332 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.8 s |
| Top Speed | 125 mph |
| Performance Score | 4.9 |
Dimensions
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Length | 185.8 in |
| Width (with Mirrors) | 82.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72.8 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model 3 Standard RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3759 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 21 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 34.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 3.1 ft3 |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |