Compare Tesla Model Y Performance
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, Germany, USA |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €62970 |
| GCC Score | 7.6 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Range (EPA) | 446 km |
| Range (WLTP) | 580 km |
| Range (GCC) | 458 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 79 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.8 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.7 |
Charging
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 250 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 (Tesla) |
| Charging Score | 7.3 |
Performance
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 461 kW |
| Motor Power (hp) | 618 hp |
| Motor Torque | 741 Nm |
| 0-100 km/h | 3.5 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Performance Score | 7 |
Dimensions
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Length | 4796 mm |
| Width (with Mirrors) | 2129 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1982 mm |
| Height | 1611 mm |
| Wheelbase | 2890 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2108 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 854 l |
| Cargo Volume (Max) | 2138 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 117 l |
| Towing Capacity | 1600 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.7 |