Compare Tesla Model Y Performance
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, Germany, USA |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $57450 |
| GCC Score | 7.6 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Range (EPA) | 277 mi |
| Range (WLTP) | 360 mi |
| Range (GCC) | 285 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 79 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.7 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.61 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.7 |
Charging
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 250 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 7.3 |
Performance
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 461 kW |
| Motor Power (hp) | 618 hp |
| Motor Torque | 547 lb-ft |
| 0-60 mph | 3.3 s |
| Top Speed | 155 mph |
| Performance Score | 7 |
Dimensions
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Length | 188.8 in |
| Width (with Mirrors) | 83.8 in |
| Width (w/o Mirrors) | 78 in |
| Height | 63.4 in |
| Wheelbase | 113.8 in |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model Y Performance |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4466 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 30.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 75.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 4.1 ft3 |
| Towing Capacity | 3500 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.7 |