Compare Volkswagen ID.4 AWD Pro
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Volkswagen ID.4 AWD Pro |
|---|---|
| Years of Production | 2021-2023 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany, USA |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 6.1 |
Range and Efficiency
| Property | Volkswagen ID.4 AWD Pro |
|---|---|
| Range (EPA) | 404 km |
| Range (GCC) | 384 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 77 kWh |
| Efficiency per 100 km | 20.1 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.99 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.9 |
Charging
| Property | Volkswagen ID.4 AWD Pro |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 125 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6.2 |
Performance
| Property | Volkswagen ID.4 AWD Pro |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 220 kW |
| Motor Power (hp) | 295 hp |
| Motor Torque | 460 Nm |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 4.7 |
Dimensions
| Property | Volkswagen ID.4 AWD Pro |
|---|---|
| Length | 4584 mm |
| Width (with Mirrors) | 2108 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1852 mm |
| Height | 1654 mm |
| Wheelbase | 2762 mm |
Cargo and Towing
| Property | Volkswagen ID.4 AWD Pro |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2169 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 543 l |
| Cargo Volume (Max) | 1575 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1225 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.9 |