Compare Volvo EX30 Single Motor Extended Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €44990 |
| Price Europe (Used) | €32890 |
| GCC Score | 6.4 |
Range and Efficiency
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Range (EPA) | 420 km |
| Range (WLTP) | 480 km |
| Range (GCC) | 404 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 69 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.31 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.5 |
Charging
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 175 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.3 |
Performance
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 200 kW |
| Motor Power (hp) | 268 hp |
| Motor Torque | 343 Nm |
| 0-100 km/h | 5.3 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 4.4 |
Dimensions
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Length | 4233 mm |
| Width (with Mirrors) | 2032 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1838 mm |
| Height | 1550 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
Cargo and Towing
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1850 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 318 l |
| Cargo Volume (Max) | 843 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 7 l |
| Towing Capacity | 1600 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.8 |