Compare Volvo EX30 Single Motor Extended Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $36245 |
| GCC Score | 6.4 |
Range and Efficiency
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Range (EPA) | 261 mi |
| Range (WLTP) | 298 mi |
| Range (GCC) | 251 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 69 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.92 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.5 |
Charging
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 175 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6.3 |
Performance
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 200 kW |
| Motor Power (hp) | 268 hp |
| Motor Torque | 253 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.1 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 4.4 |
Dimensions
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Length | 166.7 in |
| Width (with Mirrors) | 80 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72.4 in |
| Height | 61.2 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Volvo EX30 Single Motor Extended Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3858 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 11.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 27.8 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 0.2 ft3 |
| Towing Capacity | 2000 lb |
| Cargo and Towing Score | 5.8 |