Compare XPENG P7 RWD Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €49600 |
| Price Europe (Used) | €37875 |
| GCC Score | 6.5 |
Range and Efficiency
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 576 km |
| Range (GCC) | 490 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 86.2 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 82.7 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.93 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.2 |
Charging
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 182 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.8 |
Performance
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 203 kW |
| Motor Power (hp) | 272 hp |
| Motor Torque | 440 Nm |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Performance Score | 4.6 |
Dimensions
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Length | 4888 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1896 mm |
| Height | 1450 mm |
| Wheelbase | 2998 mm |
Cargo and Towing
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2095 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 440 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.8 |