Compare XPENG P7 RWD Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.5 |
Range and Efficiency
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 358 mi |
| Range (GCC) | 304 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 86.2 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 82.7 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.68 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.2 |
Charging
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 182 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.8 |
Performance
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 203 kW |
| Motor Power (hp) | 272 hp |
| Motor Torque | 325 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.4 s |
| Top Speed | 124 mph |
| Performance Score | 4.6 |
Dimensions
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Length | 192.4 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.6 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 118 in |
Cargo and Towing
| Property | XPENG P7 RWD Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4619 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 15.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.8 |