Compare Audi e-tron S
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Audi e-tron S |
|---|---|
| Years of Production | 2020-2022 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Belgium, China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (Used) | $38888 |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | Audi e-tron S |
|---|---|
| Range (EPA) | 208 mi |
| Range (WLTP) | 232 mi |
| Range (GCC) | 196 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 95 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 86.5 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 44.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.27 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 3.1 |
Charging
| Property | Audi e-tron S |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 155 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6.7 |
Performance
| Property | Audi e-tron S |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), 2 IM (rear) |
| Motor Power (kW) | 370 kW |
| Motor Power (hp) | 496 hp |
| Motor Torque | 718 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.3 s |
| Top Speed | 130 mph |
| Performance Score | 6.6 |
Dimensions
| Property | Audi e-tron S |
|---|---|
| Length | 193 in |
| Width (with Mirrors) | 86.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 77.8 in |
| Height | 64.1 in |
| Wheelbase | 115.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Audi e-tron S |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 6074 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 23.3 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 58.4 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.8 ft3 |
| Towing Capacity | 4000 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.7 |