Compare BYD Dolphin Boost
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.3 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Range (WLTP) | 193 mi |
| Range (GCC) | 164 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 46 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 44.9 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.65 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.5 |
Charging
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 65 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.3 |
Performance
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 130 kW |
| Motor Power (hp) | 174 hp |
| Motor Torque | 192 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.2 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.3 |
Dimensions
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Length | 168.9 in |
| Width (with Mirrors) | 79.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 69.7 in |
| Height | 61.8 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
Cargo and Towing
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3457 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 12.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 46.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.4 |