Compare Chevrolet Blazer EV RWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Chevrolet Blazer EV RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2023-2025 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Mexico |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| Price USA (Used) | $32991 |
| GCC Score | 7 |
Range and Efficiency
| Property | Chevrolet Blazer EV RWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 334 mi |
| Range (GCC) | 318 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 106 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 102 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 32.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.12 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.5 |
Charging
| Property | Chevrolet Blazer EV RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 190 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7.5 |
Performance
| Property | Chevrolet Blazer EV RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 272 kW |
| Motor Power (hp) | 365 hp |
| Motor Torque | 325 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.5 s |
| Top Speed | 118 mph |
| Performance Score | 5 |
Dimensions
| Property | Chevrolet Blazer EV RWD |
|---|---|
| Length | 192.2 in |
| Width (with Mirrors) | 86.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 78 in |
| Height | 65 in |
| Wheelbase | 121.8 in |
Cargo and Towing
| Property | Chevrolet Blazer EV RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5591 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 25.5 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 59.1 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 3500 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.6 |