Compare Chevrolet Equinox EV AWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Chevrolet Equinox EV AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Mexico |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $46595 |
| Price USA (Used) | $37954 |
| GCC Score | 6.6 |
Range and Efficiency
| Property | Chevrolet Equinox EV AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 285 mi |
| Range (GCC) | 271 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 89 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 85 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 31.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.19 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.7 |
Charging
| Property | Chevrolet Equinox EV AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6.9 |
Performance
| Property | Chevrolet Equinox EV AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), IM (rear) |
| Motor Power (kW) | 215 kW |
| Motor Power (hp) | 288 hp |
| Motor Torque | 333 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.9 s |
| Top Speed | 113 mph |
| Performance Score | 4.7 |
Dimensions
| Property | Chevrolet Equinox EV AWD |
|---|---|
| Length | 190.6 in |
| Width (with Mirrors) | 84.8 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 116.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Chevrolet Equinox EV AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Cargo Volume (Trunk) | 26.4 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 57.2 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1500 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.5 |