Compare Genesis GV60 Standard AWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Genesis GV60 Standard AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2024-2025 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| Price USA (Used) | $36950 |
| GCC Score | 6.6 |
Range and Efficiency
| Property | Genesis GV60 Standard AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 264 mi |
| Range (GCC) | 251 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 77.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 74 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 29.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.39 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.7 |
Charging
| Property | Genesis GV60 Standard AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 10.9 kW |
| Max Charging Power (DC) | 233 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7.8 |
Performance
| Property | Genesis GV60 Standard AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 234 kW |
| Motor Power (hp) | 314 hp |
| Motor Torque | 446 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.3 s |
| Top Speed | 124 mph |
| Performance Score | 5.3 |
Dimensions
| Property | Genesis GV60 Standard AWD |
|---|---|
| Length | 177.8 in |
| Width (with Mirrors) | 84.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.4 in |
| Height | 62.2 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Genesis GV60 Standard AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4769 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 15.3 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 51.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 6.3 |