Compare Genesis GV60 Standard RWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Genesis GV60 Standard RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $52525 |
| GCC Score | 6.8 |
Range and Efficiency
| Property | Genesis GV60 Standard RWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 306 mi |
| Range (WLTP) | 348 mi |
| Range (GCC) | 293 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 84 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 80 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.3 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.66 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8 |
Charging
| Property | Genesis GV60 Standard RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 10.9 kW |
| Max Charging Power (DC) | 263 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 8 |
Performance
| Property | Genesis GV60 Standard RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 168 kW |
| Motor Power (hp) | 225 hp |
| Motor Torque | 258 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.5 s |
| Top Speed | 115 mph |
| Performance Score | 4 |
Dimensions
| Property | Genesis GV60 Standard RWD |
|---|---|
| Length | 178.9 in |
| Width (with Mirrors) | 84.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.4 in |
| Height | 62.2 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Genesis GV60 Standard RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4515 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 15.3 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 51.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.9 ft3 |
| Towing Capacity | 2000 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.5 |