Compare Porsche Taycan Sport Turismo RWD Plus
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Porsche Taycan Sport Turismo RWD Plus |
|---|---|
| Years of Production | 2022-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Wagon |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.4 |
Range and Efficiency
| Property | Porsche Taycan Sport Turismo RWD Plus |
|---|---|
| Range (WLTP) | 306 mi |
| Range (GCC) | 247 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 93.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 83.7 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 33.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.95 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.7 |
Charging
| Property | Porsche Taycan Sport Turismo RWD Plus |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 9.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 268 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 7.9 |
Performance
| Property | Porsche Taycan Sport Turismo RWD Plus |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 350 kW |
| Motor Power (hp) | 469 hp |
| Motor Torque | 263 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.2 s |
| Top Speed | 143 mph |
| Performance Score | 5.5 |
Dimensions
| Property | Porsche Taycan Sport Turismo RWD Plus |
|---|---|
| Length | 195.4 in |
| Width (with Mirrors) | 84.4 in |
| Width (w/o Mirrors) | 77.4 in |
| Height | 55.3 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Porsche Taycan Sport Turismo RWD Plus |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4927 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 15.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 42.8 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 3 ft3 |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 6 |