Compare Renault Megane E-Tech EV60 130hp
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 130hp |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6 |
Range and Efficiency
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 130hp |
|---|---|
| Range (WLTP) | 298 mi |
| Range (GCC) | 252 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 65 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 60 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 23.8 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.2 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.9 |
Charging
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 130hp |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 130 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.8 |
Performance
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 130hp |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 96 kW |
| Motor Power (hp) | 129 hp |
| Motor Torque | 184 lb-ft |
| 0-60 mph | 10.1 s |
| Top Speed | 93 mph |
| Performance Score | 2.5 |
Dimensions
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 130hp |
|---|---|
| Length | 165.4 in |
| Width (with Mirrors) | 80.9 in |
| Width (w/o Mirrors) | 69.6 in |
| Height | 59.3 in |
| Wheelbase | 105.7 in |
Cargo and Towing
| Property | Renault Megane E-Tech EV60 130hp |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3580 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 15.5 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 47 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1102 lb |
| Cargo and Towing Score | 5.4 |