Compare Suzuki e Vitara 61 kWh AWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Suzuki e Vitara 61 kWh AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | India |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.8 |
Range and Efficiency
| Property | Suzuki e Vitara 61 kWh AWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 245 mi |
| Range (GCC) | 209 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 61.1 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 59.8 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 28.6 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.49 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6 |
Charging
| Property | Suzuki e Vitara 61 kWh AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 70 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | Suzuki e Vitara 61 kWh AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 135 kW |
| Motor Power (hp) | 181 hp |
| Motor Torque | 221 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.1 s |
| Top Speed | 93 mph |
| Performance Score | 3.4 |
Dimensions
| Property | Suzuki e Vitara 61 kWh AWD |
|---|---|
| Length | 168.3 in |
| Width (with Mirrors) | 81.3 in |
| Width (w/o Mirrors) | 70.9 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Suzuki e Vitara 61 kWh AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4266 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 8.4 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 19.8 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Cargo and Towing Score | 5.8 |